Přímé zubní výplně

Fotokompozitní materiály

Pro výplně (plomby) se používají moderní fotokompozitní materiály, tzv. bíle plomby, které lze použít téměř u všech zubů. Jsou vysoce estetické, díky technice zhotovení tzv. „mnohovrstvení“, kterou lze docílit barvy k nerozeznání od vlastních zubů. Velmi často se používají ve frontálních úsecích chrupu, kde zaručují velmi kvalitní výsledky.

4

 

Skloionomerní cementy (GIC)

Skloinomerní cementy mají v řadě ohledů výhodné vlastnosti, příznivě působící na poškozené zubní tkáně. Za určitých okolností mají dokonce schopnost podpořit regeneraci oslabené zuboviny v místě odstraněného zubního kazu. Mají též značné antibakteriální vlastnosti. Jsou obzvláště vhodné do úst s vysokou kazivostí zubů a pro ošetření dětského chrupu. 

Amalgámová výplň

Amalgám je nejstarší a nejpoužívanější výplňový materiál. Jde o slitinu stříbra mědi a cínu smíchanou se rtutí. Při tuhnutí mírně expanduje, tzn. zvětší svůj objem. To je dobré u živých zubů, kde se vytvoří velmi těsné spojení bránící uvolnění výplně a zejména průniku bakterií pod výplň. U zubů zbavených zubního nervu má ale tato objemová expanze a jí založený tlak za zbytek zubu podíl na následných frakturách endodonticky ošetřených zubů.

Proto je použití amalgámu u endodonticky ošetřených zubů nevhodné. Dobře se zpracovává a při aplikaci zubnímu lékaři odpustí nejednu technologickou nekázeň v podobě vlhkého pracovního pole nebo nepřesnosti při preparaci, což ale rozhodně nemůže být řazeno mezi výhody tohoto materiálu. Bezpečnost a toxicita amalgámu je stále živě diskutována. Esteticky je dnes považován za zcela nevyhovující pro svůj stříbrný a u starších variant šedočerný kovový vzhled.

6

 

nečekejte a objednejte se

objednat se