Speciální pomůcky

Silensor - pomůcka proti chrápání

 Výzkumy ukazují, že asi 40% obyvatelstva průmyslových zemí chrápe. Muži přes 60 let chrápou dokonce v 60 procentech.

38

Ve většině případů je hluk chrápání způsoben sevřením dýchacích cest při spánku. Po usnutí uvolníme veškeré svalové napětí a protože oblast krku a nosohltanu není výjimkou, dojde tím také ke zúžení dýchacích cest a omezení jejich průchodnosti. Proud vzduchu, který do sebe vdechujeme proudí zúženým prostorem rychleji a za určitých podmínek rozechvívá měkké zadní patro a tzv. čípek a v tomto momentu začíná trpět nejen okolí, ale i samotný spáč.

Chrápání může způsobit nejen ospalost během dne, ale také vážné vaskulární onemocnění. Na vznik podmínek ke chrápání a na jeho hlasitost má vliv řada okolností. Jistě jste si povšimli, že chrápání je častější a intenzivnější při dýchání ústy než při dýchání nosem. Proud vzduchu nasávaný nosem má totiž příznivější sklon k měkkému patru a tolik jej nerozechvívá. Je tedy důležité, aby nás neprůchodné horní cesty dýchací.

 

40

 

Silensor se skládá ze dvou poloprůhledných částí ve tvaru podkovy, tzv. dlah, které se nasazují na chrup horní i dolní čelisti. Tyto dlahy těsně obepínají zuby v zubním oblouku a díky své pružnosti na nich samovolně drží. Po stranách jsou tyto dlahy vzájemně spojené páskem - spodní čelist je tedy fixována k horní nepohyblivé čelisti, a tím jej lze použít i v případě, že dýchání nosem je z nějakého důvodu obtížné či nemožné (např. kvůli polypům). Silensory se zpravidla vyrábí z poloměkkého komfortního materiálu. Jen při špatném stavu chrupu je nutné vyrobit tuto pomůcku z relativně pevné hmoty. Silensor nelze upevnit v bezzubých ústech či na chrup ve velmi špatném stavu.

 

42

 

Chrániče zubů

Ochrana zubů při kontaktních sportech, jako jsou hokej, americký fotbal a bojové sporty je stejně důležitá, jako ochrana hlavy, či jiných částí těla.

Chrániče zubů vyrábějí zubní technici na základě otisků zubů. zhotovených v zubní ordinaci. Každý chránič zubů je vyráběn na míru, jedním technikem na základě otisku chrupu. Individuálně zhotovené chrániče zubů jsou pohodlné, nevadí při dýchání a řeči, jsou vyrobeny dle přesné výšky skusu, dokonale se adaptují na čelist a nedochází ke ztenčení ochranné hmoty při intenzivnějším skousnutí.

Jednotlivé kategorie zubních chráničů se liší především v druhu použitého materiálu, ze kterého jsou vyrobeny, dále stupněm tvrdosti a druhem použité výztuže, určené pro rozptýlení úderu.

Zubní chrániče se dělí do tři kategorií:

Light – určené pro děti a málo kontaktní sporty, pro slabé údery.
Medium – pro box, fotbal, judo, motokros, zápasení.

Profi – pro lední hokej, karate, rugby, polo.

43

 

Skřípání zubů

Přestože patologické skřípání zubů může mít mnoho medicínských příčin, od mozkových poruch až po vady chrupu, hlavním důvodem bývá většinou stres a přetížení nervového systému.


Nevědomé skřípání zubů během spánku má za následek nadměrné obroušení, zuby se stávají citlivými a bolestivě reagují na sladké, kyselé, či studené. Bruxismus – skřípání zubů neohrožuje zdaleka jen zuby, kterým hrozí až totální zničení. Skřípání zubů vede často k bolestem hlavy a obličejových svalů, problémům při otevírání úst, nevysvětlitelným bolestem ucha a řadě dalších problémů.


Nákusná dlaha se vyrábí ze speciálního biokompatibilního materiálu, který má dva stupně tvrdosti. Měkké plochy chrání zuby a zabraňuje poškození zubní skloviny. Tvrdší nákusné plochy zabraňují prokousnutí chrániče. Chránič se nasazuje na noc na zuby, kde vytváří ochranný štít mezi horním a dolním zubním obloukem. Uvolňuje napětí žvýkacích svalů, snižuje tlak čelistí a pomáhá svalům relaxovat.


Výroba nákusných dlah začíná u zubního lékaře, který po konzultaci, odebere přesné otisky zubů. Na základě těchto otisků, vyrobí zubní technici v laboratoři odpovídající zubní chránič proti skřípání, přesně kopírující skus.

 

44

 

 

nečekejte a objednejte se

objednat se